NA OŠ ŠENČUR IŠČEMO PROSTOVOLJCE ZA PEŠBUS

Med 16. in 22. septembrom je potekal Teden evropske mobilnosti, najbolj razširjena kampanja na področju trajnostne mobilnosti na svetu. Tej pobudi se je pridružila tudi naša šola, saj smo v preteklih dveh tednih izvajali več aktivnosti, s katerimi smo učence aktivno spodbujali k trajnostnim prihodom v šolo. Ena izmed njih je bil Pešbus, ki smo ga poskusno izvajali na matični ter podružničnih šolah Voklo in Olševek. Pešbus je oblika prihoda v šolo, kjer spremljevalci (prostovoljci, učitelji, starši, stari starši …) po vnaprej določeni trasi na postajah “pobirajo” učence. Vsak “voznik Pešbusa” ima seznam učencev, ki uporabljajo ta način prihoda v šolo. Otroci, ki sodelujejo v projektu prejmejo nagrado v obliki nalepk, ki se uporabljajo kot spodbuda za vsakodnevno pešačenje.

Pravijo, da iz majhnega zraste veliko. Tako je raslo tudi število učencev, ki so se vsak dan podali v šolo na »avtobusu na dveh nogah«. Sprva nas je bilo nekaj čez 90, ob koncu akcije pa je s Pešbusom v šolo prihajalo preko 125 učencev 1.–5. razreda. Kot prostovoljke so otroke prijazno spremljale naše učiteljice, mamice ter članice Društva Šola zdravja, za kar se jim iz srca zahvaljujem.

Izkazalo se je, da je učencem tovrstno prihajanje v šolo resnično všeč: vsakodnevno so se razgibali, lahko so klepetali s sošolci (pa učiteljica ni bila huda), opazovali, kako se spreminja narava, med udeleženci so se stkala nova poznanstva in prijateljstva. Usvajali pa so tudi pomembne veščine za življenje, kot so samostojnost, občutek odgovornosti in varnost v prometu.

S projektom želimo nadaljevati, vendar pri izvedbi potrebujemo vašo pomoč. Vsako jutro bomo potrebovali dva prostovoljca, ki bosta učence spremljala na trasi od začetne postaje do šole na matični osnovni šoli ter podružnicah v Voklem in na Olševku.

Vsi, ki ste zainteresirani, da bi sodelovali v akciji, in tako pokazali svojim otrokom, da avtomobila res ne potrebujemo na vsakem koraku in da vam je mar tudi za naše zdravje in okolje, vas vabimo, da postanete spremljevalci Pešbusa. Svoje podatke (ime, priimek, naslov, telefonska številka) pošljite na e-naslov vodji projekta: maja.sirse@os-sencur.si.

Več o projektu si lahko preberete na spletni povezavi: http://zdravsolar.si

Podporo in materiale za izvedbo Pešbusa nudi IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru programa Aktivno v šolo, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.

Maja Sirše, koordinatorka projekta.