Naši učenci zmagovalci 33. državnega tekmovanja Mladina in gore

V soboto, 21. januarja 2023, je na Osnovni šoli Miroslava Vilharja v Postojni potekalo 33. državno tekmovanje Mladina in gore, najbolj uveljavljena planinska preizkušnja za mlade iz znanj, veščin in izkušenj z vseh področij in oblik planinskega delovanja, ki že več kot tri desetletja osnovnošolce pripravlja na varnejši in samostojen obisk gora. Na državnem tekmovanju se je med seboj pomerilo 20 osnovnošolskih ekip.

Po uvodnem kulturnem programu sta mlade tekmovalce in mentorje koordinatorica tekmovanja ga. Brigita Čeh in načelnica Mladinske komisije Ana Skledar seznanili s pravili in potekom tekmovanja, nato pa so ekipe odšle v učilnice, kjer so se preizkusile v pisnem delu iz planinskega znanja. Po tem je sledilo predavanje skritega gosta Silva Kara, alpinista in prejemnika prestižne nagrade zlati cepin za življenjsko delo.

Po kosilu je sledil finalni del, ki je potekal v obliki kviza. Šest najboljših ekip je teoretično in praktično odgovarjalo na vprašanja iz Planinske šole, dodatnega gradiva o stoletnici Knafelčeve markacije, prve pomoči in planinskih vozlov. Žal se ekipi Triglavske rože ni uspelo uvrstiti naprej v finale, so pa zato glasno navijali za ekipo Neustrašni gorski učenjaki, ki je bila ena izmed šestih ekip v finalu.

V finalnem delu so ekipe izkazale vrhunsko znanje, saj so bile vseskozi zelo izenačene. Dokončnega zmagovalca smo dobili šele po dveh dodatnih krogih. Zmage se je veselila prav naša ekipa Neustrašni gorski učenjaki (PD Kranj) pred drugouvrščenimi Ponosnimi hribolazci (PD Bled) in Smrkci (PD Litija) na tretjem mestu.

To torej pomeni, da bo 34. državno tekmovanje Mladina in gore potekalo prihodnje leto na naši osnovni šoli.

Zapisala: Maja Sirše, mentorica ekip Neustrašni gorski učenjaki in Triglavske rože

Vir fotografij: Tim Peternel, spletna stran PZS