Evropski teden zmanjševanja odpadkov

Ste vedeli, da vsak Evropejec letno porabi 26 kg tekstila in odvrže 11 kg tekstila po samo 7–8 uporabah? In da pri proizvodnji enega para kavbojk porabimo 7000 litrov vode, pri proizvodnji majice s kratkimi rokavi pa je potrebnih 2500 litrov vode, kar je enako količini pitne vode, ki jo ena oseba spije v dveh letih in pol? V letu 2019 so Evropejci v povprečju za oblačila porabili 600 €, za obutev 150 € in za gospodinjski tekstil 70 €.

Na Osnovni šoli Šenčur bomo v tednu od 21. do 25. novembra 2022 obeležili Evropski teden zmanjševanja odpadkov. Na šoli bomo z različnimi dejavnostmi ozaveščali o škodljivem vplivu tekstilne industrije na okolje ter spodbujali k zmanjševanju količine tekstilnih odpadkov ter ponovni uporabi odpadnega tekstila.

V tednu od 21. do 25. novembra bomo odprli trgovino z oblačili »iz druge roke«. Učence od 6. do 9. razreda in njihove starše prosimo, da pobrskajo po omarah in poiščejo oblačila, ki so otrokom premajhna, a so še vedno uporabna za nošenje. Učenci naj jih prinesejo v šolo svojemu razredniku. Učenci si bodo lahko v “trgovini” oblačil izbrali oblačila, ki bi jih želeli nositi. Oblačila, ki bodo ostala, bomo darovali Rdečemu križu.

Zahvaljujemo se vam za sodelovanje in se veselimo malo drugačnega tedna na naši šoli!

Vodja natečaja Tanja Bogataj in koordinatorica Erasmus+ Ana Marija Rožman