Avtor: Štefka Svetelj | Jul 12, 2023
Pri pouku naravoslovja so učenci sedmih razredov izdelovali predstavnike morskih spužev, ožigalkarjev, mehkužcev in iglokožcev. Učiteljičina cilja sta bila, da si učenci sami živo prikažejo in doživijo, kako je biotsko raznovrsten, raznobarven podvodni svet ter pri tem krepijo svojo ustvarjalnost tisti učenci, ki vedo zanjo in tisti, ki jo šele odkrivajo.
Pri izbiri materialov so bili popolnoma samostojni in izvirni. Na podlagi resnične fotografije, učiteljičinih predlogov, domačih dodatkov in nasvetov, so nastale pravcate umetnine, lahko bi rekli »mini makete« malih morskih nevretenčarjev. Med njimi si lahko ogledujemo npr. Vijoličastega morskega ježka z Aristotelovo svetilko, Velikega klobučnjaka z močno nagubanimi in zraščenimi ustnimi rameni, prelepo zašito Morsko cvetačo, iz volne narejeno Progasto stražno morsko vetrnico itd. Morske živali smo vkomponirali v pesek, mivko, v kamenčke, skale in podvodni svet je res zaživel.
Vabljeni na ogled v avli šole.
Učiteljica Mojca Kešanski Benedik
Avtor: Maja Sirše | Jul 3, 2023
Naši učenci na tekmovanjih v znanju že vrsto let dosegajo vrhunske rezultate. Tako se je naša učenka Mija Šmid iz 9. b na državnem tekmovanju iz geografije uvrstila na odilčno 8. mesto v državi. Vrhunski rezultat ji je omogočil, da je bila izbrana v ekipo osnovnošolcev, ki je slovenske barve zastopala na Evropski geografski olimpijadi (E-GEO)- Le ta je potekala od 24. – 30. 6. 2023 v Beogradu.
Tekmovanje na E-GEO je bilo sestavljeno iz treh delov: pisnega testa, multimedijskega testa in terenskega dela, ki je potekalo v okolici Beograda. Zahtevnost je bila še toliko večja, saj je vse potekalo v strokovnem angleškem jeziku. Kot se za geografe spodobi, pa tekmovalci niso le tekmovali, ampak so dodobra spoznali tudi znamenitosti Beograda.
Mija je izkazala ogromno znanja v geografiji in razumevanju angleščine, saj je osvojila bronasto medaljo. Iskrene čestitke!
Mentorica: Maja Sirše.
Vir fotografij: Zavod Videja, FB stran.
Avtor: Ana Marija Lednik | Jul 2, 2023
V letošnjem šolskem letu smo na OŠ Šenčur sodelovali z osnovno šolo CEIP Odón de Buen iz Zuere v Španiji, in sicer smo na naši šoli gostili njihov obisk od 24. do 29. maja 2023. Učenci naše šole pa so se skupaj z učitelji odpravili na skupinsko mobilnost v Španijo od 18. do 23. junija 2023.
Na mobilnosti je sodelovalo 18 sedmošolcev in šest učiteljev, Maruša Robida, Katja Golouh, Štefka Svetelj, Urša Tomažič, Boštjan Gradišar in Ana Marija Rožman.
Potovanje se je začelo v soboto, 17. junija 2023. Že ta dan smo se srečali z učenci šole gostiteljice, ki nas je povabila na dogodek na šoli, ki so ga organizirali starši učencev šole CEIP Odón de Buen. Prvi dan programa mobilnosti, v nedeljo, 18. junija, smo preživeli skupaj z učenci šole gostiteljice in njihovimi učitelji. Dan smo preživeli ob športnih aktivnostih na bazenu v kraju Zuera.
Drugi dan, 19. junija, smo obiskali šolo gostiteljico. Prvi del programa je bil namenjen spoznavnim aktivnostim, kjer so učenci naše šole skozi različne socialne in športne igre spoznavali učence šole CEIP Odón de Buen. Nato pa smo se razdelili v manjše skupine in se skupaj z učitelji in učenci šole gostiteljice odpravili na voden ogled mesta Zuera.
Tretji dan, 20. junija, je bil prav tako namenjen spoznavanju španske kulture in zgodovine, učenci so poznavali kulturno dediščino glavnega mesta pokrajine Aragonija, to je mesto Zaragoza. Na vodenem ogledu po mestu smo spoznali njeno zgodovino, od rimskih časov dalje, ogledali smo si muzej rimskih izkopanin, rimski amfiteater ter mogočno gotsko katedralo Odrešenika.
Četrti dan, 21. junija, smo preživeli v šoli, kjer so nam učenci najprej predstavili šolske prostore in način dela na njihovi šoli. Obiskali smo tudi vrtec, kamor so vključeni otroci do šestega leta starosti, ko začnejo obiskovali osnovno šolo, ki ima v Španiji šest razredov. Po ogledu smo se razdelili v pet skupin in se pridružili učencem na različnih delavnicah. Učenci so z metodo sodelovalnega učenja reševali različne probleme, spoznavali nove učne pristope ter krepili komunikacijske spretnosti v tujem jeziku. Popoldne smo se družili z lokalnima umetnikoma, ki sta izvedla delavnico oblikovanja likovnih izdelkov iz tipičnega kamna za to pokrajino, ki se imenuje alabaster.
Peti dan, 22. junij, je bil namenjen spoznavanju kulture in zgodovine enega najlepših španskih mest Alquézarja, pod katerim se razprostira čudovita soteska reke Vero. Prvi del dneva je bil namenjen spoznavanju zgodovine, kulture in tradicije mesta, drugi del pa soteskanju po kanjonu reke Vero.
Šesti dan, 23. junija, smo še zadnjič obiskali našo šolo gostiteljico. Ta dan je bil za učence španske šole zadnji dan pouka, zato je potekala zaključna prireditev, na kateri so se predstavili vsi učenci šole, učenci šestega razreda pa so dobili priznanja in pohvale ter se poslovili od osnovnošolskih klopi. Na prireditvi so sodelovali tudi naši učenci, ki so se predstavili s tradicionalnih slovenskim plesom, polko.
Naše potovanje se je končalo v soboto, 24. junija, ko so nas v počitniškem domu, kjer smo bili nastanjeni, še zadnjič obiskali učenci španske šole. Učencem so za spomin podarili zapestnice prijateljstva, ki nas bodo spominjale na nepozabno izkušnjo in prelepe trenutke ter priložnosti za spoznavanje španske družbe in kulture ter nova prijateljstva, ki bodo ostala.
Ana Marija Rožman, vodja izmenjave