Obisk učencev z osnovne šole Colegio Público Cristo de la Salud iz Španije

V okviru projekta Erasmus+ smo na naši šoli v tednu od 6. do 10. maja gostili učence iz osnovne šole Colegio PúblicoCristo de la Salud iz kraja Nívar blizu Granade v Španiji. Našo šolo je obiskalo sedem učencev šestega razreda skupaj z dvema učiteljicama. Ves teden so se družili in učili skupaj s šestošolci naše šole, obiskali so več slovenskih mest in pokrajin, spoznavali slovensko kulturo, naravo, zgodovino, predvsem pa se družili in sklepali nova prijateljstva z učenci naše šole.

V ponedeljek, 6. 5., je bil za naše goste prvi dan na naši šoli. Učenci šestega razreda so zanje pripravili prestavitev Slovenije, učenci iz Španije pa so nam predstavili svojo državo, domači kraj in šolo. Po kosilu smo se odpravili v Kranj, kjer so učenci šestega razreda naše goste popeljali po Kranju in jim pokazali najpomembnejše znamenitosti v mestu. Pri predstavitvi Slovenije in ogledu Kranja so sodelovali Jaka, Marko, Gregor, Jerca, Lana, Sara, Martin in Kiry iz 6. a; Ela iz 6. b; Ana, Ella, Petra iz 6. c ter Lana, Val in Maks iz 6. d.

Naslednji dan, 7. 5., je program potekal v šoli. Šestošolci so naše goste sprejeli ter jim razkazali šolske prostore in okolico, nato pa so se jim španski učenci pridružili pri pouku glasbene umetnosti, angleščine, slovenščine in španščine.

V sredo, 8. 5., smo organizirali celodnevno ekskurzijo na Celjsko. Ogledali smo si jamo Pekel, v Celju pa Celjski grad in Tehnopark. Učenci so bili navdušeni nad naravnimi lepotami ter zgodovino mesta Celje, uživali so v nepozabnih doživetjih in dejavnostih v tehnološkem parku.

Tudi v četrtek, 9. 5., so se španski učenci pridružili šestošolcem pri delavnicah in pouku v šoli. Na kuharski delavnici so spoznavali posebnosti slovenske kulinarike, španski učenci pa so nas naučili, kako se pripravi prava tradicionalna španska jed – krompirjeva tortilja (tortilla de patatas). Po okrepčilu sta sledili ura likovne umetnosti in športa. Po pouku smo se zbrali na vrtu za šolo, kjer smo ob šolskem čebelnjaku posadili drevo prijateljstva, ki ga bo krasil napis v čast naši prijateljski šoli iz Španije.

Zadnji dan, 10. 5., smo preživeli na Bohinjskem, kjer smo uživali v prečudoviti naravi in sončen dan preživeli športno ob spoznavanju lepot Bohinjskega jezera in korit reke Mostnice. Dan smo zaključili s kosilom v Radovljici ter sprehodom po mestu.

Teden je hitro minil, kot vedno, kadar se učimo skozi raznolike dejavnosti tako v učilnici kot zunaj nje, skozi igro, šport in druženje. Pri organizaciji nepozabnega tedna, ki ga bomo podoživljali še kar nekaj časa, so sodelovali učitelji Maruša Robida, Boštjan Gradišar, Ingrid Škofic, Nataša Furjan Cirej, Andreja Režek, Dane Selan, Barbara Stegnar, Manca Herlec, Petra Tomič Lesar, Rok Polajnar in Štefka Svetelj. Verjamemo, da si bomo prav vsi skupaj preživeti teden ohranili v lepem spominu ter ohranjali prijateljstvo s španskimi vrstniki.

Ana Marija Rožman, koordinatorica projekta Erasmus+

Svetovni dan Zemlje

Na PŠ Trboje smo na svetovni dan Zemlje, 22. 4. 2024, pripravili zanimivo razstavo o našem planetu, na kateri so učenci 4. in 5. razreda v zunanji učilnici PŠ Trboje predstavili svoja razmišljanja o našem planetu kot pesniki in likovni umetniki. V stripu smo pisali o težavah, ki jih povzročamo ljudje, ko onesnažujemo in se neprimerno vedemo do narave. Seveda nismo pozabili na zanimivosti, ki jih o Zemlji morda še ne poznate, prostor pa smo okrasili še s šopki iz različnih rastlin. Pogovarjali smo se o podnebnih spremembah in podpisali smo zavezo, kako bomo ravnali za lepše življenje v prihodnosti. Poleg razstave pa smo uredili dišavni vrtiček, kamor smo posadili meliso, meto, rožmarin, materino dušico in žajbelj. Poskrbeli pa smo tudi za notranje prostore šole, saj smo posadili zelene rastline, ki bodo poskrbele, da bo v zraku več kisika in vzdušje v razredu prijetnejše.  

Ob dnevu Zemlje smo zares uživali, saj smo likovno in literarno ustvarjali, hkrati pa smo postali tudi pravi mali vrtičkarji.  

Učenci PŠ Trboje z učiteljicami Tadejo Tomlje, Heleno Dolinar in Tanjo Bogataj  

Petošolci na Radiu SI

V torek, 22. 4. 2024, smo učno uro angleščine v 5. d na PŠ Trboje izvedli malo drugače. Popestril nam jo je obisk novinarjev Koraba Jorgacieskega in Lidije Petković iz naše edine tujejezične radijske postaje, Radia SI.

Naši učenci so posneli radijsko oddajo Back to School, ki je na valovih Radia SI na programu vsak torek in četrtek ob 14.20. V oddaji so učenci 5.d pomagali poslušalcem uganiti različne skrite besede. Poslušalci lahko pokličejo in uganejo skrito besedo, čakajo pa jih lepe praktične nagrade.
Učenci Neža, Iza, Eva, Ana, Nejc, Urh, Tisa in Beti pa so se v oddaji predstavili s kratkim intervjujem.

Naša obiskovalca sta bila navdušena nad znanjem angleščine naših učencev! Učenci so bili pri snemanju radijske oddaje v angleščini suvereni in sproščeni, za marsikoga pa je bila to nova, a dragocena izkušnja.

Vabimo vas k poslušanju!

Tadeja Tomlje, učiteljica angleščine

NADARJENI IN RADOVEDNI: PO KOČEVSKI DO PETRA KLEPCA

Sončna sobota! 31 radovednežev OŠ Šenčur, učitelji zgodovine Boštjan, Maja in Olga se po uri in pol vožnje ustavimo v Kočevski Reki.

Razdelimo se v dve skupini; ena odide v bunker Škrilj, druga pa do jezera Reka. Izvemo, da so področje v 14. stoletju naselili Kočevarji, skromni kmetje, krošnjarji, ki so svoje nemško narečje ohranili 600 let. Po 1. vojni  je nova oblast odpravila nemška krajevna imena, razpustila društva, prepovedala nemški jezik. 1941 so Kočevarje preselili v Posavje, 1945 pa so Slovenijo zapustili.

Sprehodimo se do umetnega jezera Reka, kjer gnezdi orel belorepec. Okoli jezera so urejene učne poti, po delu jezera pa lahko supamo. Sredi vasi, poleg cerkve, raste najdebelejši oreh v Sloveniji, star več kot 400 let. Pod njim je kamnita klop, kjer so se zbirali vaški možje in sprejemali pomembne odločitve za kraj.

Z avtobusom se peljemo globoko v gozd. Še nekaj korakov in pred nami je bunker Škrilj, ki so ga za javnost odprli leta 2017. Nahaja se 80 m pod zemljo, zgrajen v času hladne vojne. Vsi, ki so karkoli vedeli o njem, so morali strogo molčati in vstopati vanj s prevezo na očeh. V omarice smo odložili telefone, ker je fotografiranje in snemanje prepovedano. 500 m hodnikov in šest podzemnih sob z lastnim vodnim zajetjem in dvema generatorjema za proizvodnjo električne energije omogoča bivanje 30 osebam do 100 dni. Na koncu bivalnega dela je ozek navpični rov z dolgo lestvijo, ki vodi na prosto. Služil je kot komunikacijska podpora bližnjim vojaškim objektom v Gotenici, kamor bi se v primeru napada umaknilo republiško in vojaško vodstvo.

Pot nadaljujemo po dolini reke Kolpe in na levi uzremo grad Kostel. Ker cesto obnavljajo, se zagrizemo v kilometer dolg klanec. Grad Kostel je nekdaj dajal zatočišče pred Turki, danes pa ponuja izjemne poglede na dolino reke Kolpe, gozdove in okoliške vasi. V spremstvu vodičke smo si ogledali razstave ter prisluhnili zanimivostim iz grajske zgodovine.

Na poti domov si v Kočevju privoščimo še sladoled, nato pa si s petjem, klepetom in poslušanjem glasbe ustvarimo prijetno vzdušje do šolskega dvorišča. Bilo je fajn!

Zapisala učiteljica: Olga Tomažič

Učitelj Boštjan daje navodila. Zaslužena malica v Kočevski Reki. Zaslužena malica v Kočevski Reki. Pred bunkrom Škrilj. Sprehod po Kočevski Reki. Sprehod do jezera. Občudovanje narave. Občudovanje narave. Grad Kostel. Razgled z gradu Kostel. Pomen gradu Kostel. Skupinska slika po sladoledu.

MEDOBČINSKO PRVENSTVO V ATLETIKI

V TOREK 14. 5 2024, BO V KRANJU POTEKALO MEDOBČINSKO PRVENSTVO V ATLETIKI.

 

Odhod avtobusa za starejše učence in učenke izpred šole je ob 9.10 uri. Pri pouku ste 1. uro. Pričetek tekmovanja ob 10.00 uri. Predviden povratek ob 12.00 uri. Malico prejmete v šoli.

Spremstvo: Katja Ogorevc Ahačič

 

Odhod avtobusa za mlajše učenke in učence izpred šole je ob 11.10 uri. Pri pouku ste 1. , 2. in 3. uro. Na kosilo odidete 10.50. (10 min pred koncem 3. ure)

Pričetek tekmovanja ob 12.00 uri. Predviden povratek ob 14.00 uri.

Spremstvo: Petra Tomić Lesar

 

STAREJŠI UČENCI IN UČENKE RAZRED DISCIPLINA
1. Lekić Stella 9.B štafeta
2. Hrovat Neža 9.B 60 m, štafeta
3. Zmrzlikar Matevž 9.A 60 m
4. Germek Teja 9.D daljina
5. Volčjak Anamarija 9.A daljina, štafeta
6. Pogačnik Karolina 9.D 1000 m
7. Mencej Lina 8.A 300 m, štafeta
8. Svetelj Krištof 8.B daljina
9. Roblek Ajda 9.B 1000 m
MLAJŠE UČENKE IN UČENCI
10. Kržišnik Levin 6.C 60 m
11. Svetelj Lenart 5.A 300 m
12. Fister Lina 7.B 600 m
13. Perčič Zala 7.B vortex
14. Pompe Maja 7.B vortex
15. Škrjanc Ema 7.B 600 m
16. Mubi Tinkara 7.A 600 m
17. Sušnik Nadja 7.A 600 m
18. Šimenec Nika 7.B daljina

 

 

S SEBOJ IMEJTE ŠPORTNO OPREMO, TER DODATNO TEKOČINO!

REZULTATI DRŽAVNO TEKMOVANJE V ŠPORTNEM PLEZANJU

V soboto, 13.4.2024 je v Vojniku potekalo državno tekmovanje v športnem plezanju.

Našo šolo sta zastopala 2 učenca, ki sta odlično zastopala našo šolo.

  1. MESTO Ažbe Ulčar in 3. MESTO Andre Žmavc

 

ČESTITKE!!!     Katja Ogorevc Ahačič

Oddaja Hudo! na Radiu Slovenija

V torek, 9. aprila, so na naši šoli potekale novinarske delavnice Radia Slovenija kot priprava na oddajo Hudo! na Radiu Slovenija, ki se je bodo udeležili učenci, ki sodelujejo pri šolskem radiu. Delavnice je vodila urednica mladinskega programa Špela Šebenik, mladi novinarji so snemali ankete in pogovore s svojimi vrstniki, ki jim bomo vključili v sobotno oddajo; spoznali so osnove montaže in posneto gradivo ob pomoči tehničnih mojstrov tudi sami zmontirali.

Pri nastanku oddaje so sodelovali učenci in učenke 8. razredov, ki so bili lansko leto na izmenjavi v Španiji (Lian, Lina, Alina in Tadej iz 8. a; Tadej, Urh, Krišrof in Ana iz 8. b; Ela, Liza, Ajda in Ana iz 8. c ter Drejc, Erazem, Luka in Urh iz 8. d) ter učitelja Maša Gril in Boštjan Gradišar.

Oddaja bo na sporedu v soboto, 13. aprila.

Ob 8.05 se bodo v oddaji radijski Ringaraja predstavili učenci in učenke 3. e razreda; ob 10.15 v rubriki Hudo športni plesalka Ana iz 8. a ter ob 10.30 v rubriki Kulturomat kitarist Jon iz 9. a.

Talija iz 7. c, Pia in Lara iz 8. a ter Neja, Tara in Lovro iz 9. d pa bodo gostje v oddaji Hudo!, ki bo na sporedu v živo na prvem programu Radia Slovenija v soboto, 13. aprila, ob 9.05.

Vabimo vas, da nas poslušate!

Ana Marija Rožman, mentorica

Štirijezični video slovar

Ob svetovnem dnevu strpnosti, 21. marca, smo pripravili dogodek, na katerem so sodelovali učenci, ki so pod mentorstvom učiteljice Katje Golouh pripravili poseben štirijezični slovar v video obliki. Slovar predstavlja štiri jezike, poleg slovenščine še angleščino, kot prvi tuji jezik na naši šoli, ter albanščino in bosanščino, kot materna jezika večine učencev tujcev na naši šoli.

Na prireditvi ob svetovnem dnevu strpnosti smo predstavili slovar, ki bo v pomoč tako učencem in učenkam, ki prihajajo iz tujejezičnih okolij, kot tudi učencem in učenkam, katerih materni jezik je slovenščina. Po ogledu posnetka je sledil kviz, s katerim smo preverili, kako dobo učenci in učenke že obvladajo druge jezike. Želimo si, da bi v prihodnosti slovar dopolnili z novimi poglavji in morda še s katerim jezikom. Zagotovo bo v pomoč učencem, ki prihajajo na našo šolo iz drugih držav in slovenščina ni njihov materni jezik, verjamemo pa, da si ga bodo z veseljem ogledali tudi slovenski učenci in učenke. Naj velja: Z jeziki si povsod doma!

Slovar je pripravila učiteljica Katja Golouh z učenci in učenkami: Elona Nezaj 7. d; Emra Merdanović, 7. d; Klara Sekne, 7. d; Hana Rotar, 7. d; Žiga Semen, 7. d; Lara Zidar, 7. d; Vita Štrukelj, 7. d; Jakob Knific, 7. d; Ajda Jagodic, 7. d; Nika Šimenec, 7. b; Lili Sofija Likar, 7. b; Maja Pompe, 7. b; Ema Škrjanc, 7. b; Zala Perčič, 7. b; Julija Nastran 7. b.

Slovar si lahko ogledate na povezavi tukaj.

.

Dostopnost