Mnemotehnika na Osnovni šoli Šenčur

V četrtek, 19. 1. 2023, smo na naši šoli gostili Luka Vidica, ki je zaposlen v Hiši eksperimentov v Ljubljani. Za učitelje je pripravil izredno zanimivo in uporabno predavanje o tehnikah pomnjenja.

Predstavil je več različnih tehnik. Še najbolj pa nas je navdušilo, da je ustvaril lasten sistem pomnjenja, ki nam ga je tudi natančno predstavil. Ker si je besede lažje zapomniti kot števila, nam je predlagal, da ima vsaka številka svojo črko, nato pa se oblikujejo zgodbe. Luka Vidic je poudaril, da je zelo pomembno, da so povedi duhovite in izvirne, saj se jih le-tako lahko lažje zapomnimo. Na ta način si lahko za vedno zapomniš dolge sezname, kot so Prešernove pesmi, slovenski vrhovi itd.

Kar nam je bilo še posebno dragoceno, je bilo, da nas je Luka Vidic, sicer univerzitetni diplomirani fizik, opozoril, da ti sprva tehnike pomnjenje vzamejo nekaj časa, a je sčasoma sam proces krajši in lažji. Zagotovo je spomin nekaj, kar moramo učitelji skrbno negovati, zato smo hvaležni Luku Vidicu, da nam je s svojim znanjem in iskrivim pristopom obogatil četrtkovo popoldne.

Maruša Robida